O nás
Jmenuji se Kateřina Šaldová a s bulteriéry jsem se poprvé potkala ve svých 11ti letech v chovatelské stanici Trojský kůň u dr. Müllerové v Brně. Toto plemeno jsem si neuvěřitelně zamilovala. Doma jsem v té době měla krátkosrstou fenku jezevčíka, ale bulík byl úplně něco jiného. Po zpracování rodičů a příslibu, že si na štěně alespoň částečně vydělám brigádami, jsem si v chov. stanici Troský kůň zamluvila štěně. O několik let později v roce 1992 se v této stanici narodila fenka Baucis Trojský kůň, která byla moji první bulteriérkou a přestože nebyla výstavně příliš úspěšná, měla tak jedinečnou bulteriéří povahu, že rozhodla o tom, že se od roku 1995 zabývám výhradně chovem tohoto plemene. S Baucis jsem absolvovala asi 10 výstav a složila několik loveckých zkoušek v I. a II. ceně. V té době jsem chodila na střední školu, z čehož vyplývá, že bulteriéra při správném vedení zvládne i teenager. Baucis mě doprovázela úplně všude a dožila se dožila krásných 14ti let.
První vrh štěňat se v chovatelské stanici DAIDALOS narodil v roce 1995. Z dalších aktivit v souvislosti s chovem tohoto plemene bych uvedla, že v letech 2006 - 2011 jsem byla poradkyní chovu v Klubu anglického bulteriéra pro Českou republiku a od roku 2012 jsem národním rozhodčím FCI pro plemeno bulteriér a miniaturní bulteriér a od roku 2016 mezinárodním rozhodčím FCI pro tato plemena.
Mým cílem je chov kvalitních, zdravých a povahově vyrovnaných jedinců. Upřednostňuji vyvážené jedince, bez přehnaných extrémů, dle standardu. Sleduji vývoj plemene a snažím se krytím v zahraničí (často přímo v zemi původu Anglii) získat novou krev do České republiky. Ročně se svými psy absolvuji 20-30 výstav u nás i v zahraničí. Několik našich psů obdrželo titul šampion různých zemí a interšampion (více v sekci šampioni). Ročně máme v průměru 2 vrhy a štěňata jsou odchována v domě za běžného chodu domácnosti. Všichni naši psi s námi žijí v domě, z čehož vyplývá, že počet psů je u nás velmi omezen a jsme spíše malou zájmovou chovatelskou stanicí. Psi mají k dispozici velký výběh na zahradě, přesto je však každodenní procházka se všemi do lesa, který máme naštěstí hned za pozemkem, samozřejmostí. O víkendech u nás většinou probíhá společné venčení, které spočívá v tom, že přijede nějaký majitel našeho odchovance a bulící se spolu v lese vydatně proběhnou.
Všichni naši chovní jedinci jsou PLNĚ zdravotně testováni - tzn. vyšetřeni na dědičné choroby bulteriérů - srdce, ledviny, hluchotu, patelly. Při výběru krycích psů zohledňuji také, zda jsou testováni a sleduji zdraví jejich předků. Rozhodujícím kritériem pro výběr krycího psa pro mě není, zda je nebo není pes šampion, ale zda se na fenu hodí typově, povahově, krevně a zdravotně.
Případným zájemcům o štěně doporučuji, aby si vyhlédli štěně po zdravotně testovaných jedincích. Není to stoprocentní záruka, že i Vaše štěně bude zdravé, ale zvýší se tím mnohokrát tato pravděpodobnost. Léčit "kardiaka" nebo "ledvináře" jsou mnohatisícové položky. Určitě se vyplatí zvýšit vstupní investici a čas do výběru štěněte, než potom řešit tyto zdravotní komplikace, které stejně ve většině případů končí pro zvíře fatálně v mladém věku. V žádném případě nedoporučuji pořizovat si štěně bez průkazu původu. Zakoupením takového štěněte podporujete v drtivé většině případů nekontrolované množení psů na nestandardních a často bohužel nemocných jedincích, velmi často v nevhodných podmínkách. Štěně za příznivou cenu se dá pořídit i s průkazem původu v případě výskytu např. nestandardního zbarvení, skusu apod. Takové štěně může plnit spolehlivě funkci rodinného společníka.
Pokud by Vás bulíci z naší chovatelské stanice zaujali, kontaktujte mě ☺. Prosím o krátké představení, shrnutí Vašich zkušeností se psy, případně přímo s bulteriéry a Vaši co nejpodrobnější představu o případném štěněti, abych mohla co nejlépe doporučit štěně vyhovující Vašim požadavkům. Začátečníkům jsem ochotna se vším v případě zájmu poradit. Štěňata do velkých chovatelských stanic, kde je pes jen jedním z mnoha, neprodávám.
Kateřina Šaldová